Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego warto jeść ryby?

Ryby stanowią dobre źródło pełnowartościowego białka, charakteryzującego się bardzo wysoką przyswajalnością, która wynosi aż 97%. Białko jest najcenniejszym składnikiem mięsa ryb, jego zawartość w rybach świeżych kształtuje się na poziomie 16,3 do 23,7g w 100g mięsa. Najbogatsze w białko jest mięso halibuta, łososia i szczupaka.





Wartościowy tłuszcz ryb


Tłuszcz ryb posiada wiele wartości odżywczych i zdrowotnych. W rybach morskich, takich jak łosoś tłuszczu jest więcej, przemawia to jednak na ich korzyść. Dostarcza on bowiem długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, które są niezbędnym składnikiem pożywienia. Największe ilości zdrowych kwasów EPA i DHA występują w tłustych rybach morskich takich, jak: łosoś, makrela, śledź. Co ciekawe mięso ryb charakteryzuje się niską zawartością cholesterolu, dla porównania w 100g masła jego ilość wynosi 250 mg, w 1 żółtku 300 mg, w rybach natomiast jest go ok. 5-krotnie mniej!

Zawartość węglowodanów w rybach jest nieznaczna i wynosi poniżej 0,5%. Jest to dobra wiadomość dla osób stosujących dietę odchudzającą. Ilość węglowodanów uzależniona jest od postaci, w jakiej spożywane są ryby, dlatego też wyższą zawartością charakteryzują się konserwy rybne, gdzie obok ryb jest duża zawartość bogatych w węglowodany warzyw.

W porównaniu z innymi surowcami żywnościowymi mięso ryb jest bogatym źródłem witamin. Na ogół jest ich więcej niż w wołowinie, mleku i jajkach. Mięso ryb należy do najbogatszych źródeł witamin z grupy B. Już jedno danie może pokryć dzienne zapotrzebowanie człowieka na ten składnik!

W mięsie ryb, w szczególności tłustych, występuje dużo witaminy A i D. Doskonałym źródłem witaminy D jest tran i oleje rybne w rybach takich jak: łosoś, tuńczyk, śledź, makrela czy sardynki.
W mięsie ryb znajdują się praktycznie wszystkie istotne składniki mineralne niezbędne w diecie człowieka. Mięso łososia jest szczególnie bogate w fosfor.

Zawartość wapnia zależy od postaci w jakiej jest spożywana ryba.: ryby spożywane wraz z ośćmi, np. w postaci konserw rybnych czy młodych ryb smażonych w całości, stają się bogatym źródłem tego pierwiastka. Ryby, w szczególności morskie, dostarczają do diety człowieka duże ilości jodu. Dużą zawartością tego mikroskładnika odznacza się mięso dorsza (80 μg / 100g) i halibuta (40 μg / 100g). Istotne znaczenie wśród mikroelementów znajdujących się w rybach ma także fluor. Pierwiastek ten dość rzadko występuje w żywności, najbogatszym jego źródłem są właśnie ryby. Szczególnie bogate w ten składnik są dorsz, łosoś i węgorz, w których fluor występuje w ilościach od 0,5 do 4,5 mg/kg. Ryby i przetwory rybne są także stosunkowo bogatym źródłem selenu (10-30 μg/ 100g). Szczególnie dużą zawartością odznacza się świeży dorsz (25 μg/100g), śledź (16 μg/100g) i flądra (15μg/100g). 

Komentarze

  1. Rzeczywiście, zjadanie ryb jest bardzo ważne. Szkoda tylko, że nasze społeczeństwo nadal tak niewiele ich zjada...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Myślę, ze przyczynę tak małego spożywania ryb zawdzięczamy jednak cenom. Ryby są dosyć drogie i nie każdy moze sobie na nie pozwolić

      Usuń
  2. ja mam zasadę, że co piątek jemy ryby ;)
    Pozdrawiam i zapraszam do mnie ;)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

W jaki sposób skutecznie poradzić sobie ze wzdęciami brzucha?

Osoby cierpiące na nadwrażliwość jelit, u których zaburzone zostało prawidłowe funkcjonowanie mięśni ściany brzucha, powinny jak najszybciej udać się do swojego lekarza rodzinnego na konsultacje medyczną. Zwiększona ilość objętości powietrza w jelitach powoduje nieprzyjemne w skutkach doznania u każdej osoby, która boryka się z tym problemem zdrowotnym. Wzdęty brzuch może powodować skurcze jelit, wywoływać duszności, a także być przyczyną bólu w klatce piersiowej. Może to być także powód nadmiernego wydzielania gazów. Nie należy więc zwlekać z tym problemem i jak najszybciej poprosić o pomoc specjalisty.

Wybieramy najlepszą pralkę

Producenci AGD zasypują nas codziennie setkami reklam swoich produktów, kusząc coraz to niższymi ich cenami. Jak mądrze wybrać pralkę? Czym kierować się, aby nie żałować swojej decyzji?

10 etykiet na ogórki i przegląd słoików