Producenci AGD zasypują nas codziennie setkami reklam swoich produktów, kusząc coraz to niższymi ich cenami. Jak mądrze wybrać pralkę? Czym kierować się, aby nie żałować swojej decyzji?
Po pierwsze: ilość miejsca
To najważniejszy aspekt całego przedsięwzięcia, jakim jest zakup pralki. W pierwszej kolejności wybieramy miejsce, w którym pralka będzie stała. Rzecz jasna, musi to być miejsce, w którym jest najłatwiejszy dostęp do źródła wody oraz odpływu dla niej. Jeśli takie miejsce mamy już przygotowane, np. po starej pralce, wystarczy je zmierzyć. Czynność ta będzie miała kluczowe znaczenie dla wyboru modelu pralki, ponieważ producenci proponują nam różne rozwiązania:- pralki ładowane od góry - doskonale nadają się do ustawienia w małych łazienkach, ponieważ są o wiele węższe od pralek otwieranych od frontu. Jest także bardzo wygodna, gdyż aby włożyć i wyjąć pranie - nie trzeba się schylać. Godne polecenia są więc dla osób starszych lub częściowo niesprawnych. Należy zwrócić natomiast uwagę na to, iż w tym typie pralek nie ma możliwości zabudowy,
- pralki ładowane od frontu - najpopularniejszy typ pralki, jednak nadaje się raczej do większych łazienek. Jeśli chodzi o wymiary tego typu pralek to wysokość jest standardowa i wynosi 84 cm, a szerokość i głębokość zmieniają się w zależności od modelu. Niezaprzeczalną zaletą pralek pakowanych od frontu jest to, iż są dostępne w opcji do zabudowy, dzięki czemu pięknie wkomponowują się w resztę mebli.
Znamy już dwa podstawowe typy pralek, pora zająć się bardziej szczegółowymi zagadnieniami.
Pojemność pralki
Niezwykle ważne zagadnienie, od którego będzie zależało nie tylko to, czy będzie nam się wygodnie korzystało z naszego nowego zabytku ale także to, czy zakup okaże się opłacalny. Pojemność dostępnych na rynku modeli pralek wygląda następująco:- 5 kg,
- 6 kg,
- 7 kg,
- 8 kg,
- 9 kg,
- 10 kg,
- 11 kg.
Sterowanie
Nadal dostępne są w sprzedaży pralki bez ekranu programatora. Jednak różnica w cenie jest minimalna, dlatego zawsze lepiej zdecydować się na model z ekranem. Powinien być on duży i czytelny, a opis wybranego programu pojawi się na nim po przekręceniu pokrętła programatora. Opis ten zawiera informację o temperaturze wody, długości wybranego cyklu, sile wirowania, opcjach dodatkowych. Dzięki temu mamy pewność, że wybraliśmy program odpowiedni dla naszych ubrań.Klasa energetyczna
Jak podaje Agencja Rynku Energii, w naszych gospodarstwach domowych aż 9,1% energii jest zużywana właśnie przez pralki. Dlatego tak istotne jest wybieranie pralek o jak najwyższej klasie energetycznej, czyli: A+, A++, lub A+++. Dzięki odpowiedniemu korzystaniu z energii elektrycznej nie tylko oszczędzamy, ale także przyczyniamy się do ochrony naturalnych zasobów naszej planety. W ogólnym rozrachunku zakup pralki nieco droższej, o wyższej klasie energetycznej, może nam przynieść oszczędności.
Prędkość wirowania
Jeśli chodzi o ten parametr, producenci znowu dają nam duże możliwości wyboru, bowiem pralki mają następującą maksymalną prędkość wirowania:
- 800 obr./min.,
- 1000 obr./min.,
- 1200 obr./min.,
- 1400 obr./min.,
- 1600 obr./min.
Wybór będzie zależał od wielu czynników: jeśli mieszkamy w małym mieszkanku i zależy nam na tym, aby pranie wyschło szybko, robiąc miejsce kolejnemu - zdecydujmy się na pralkę o najwyższej możliwej prędkości wirowania. Jeśli natomiast nie ma to dla nas większego znaczenia, gdyż mamy w domu np. suszarnię - wystarczy nam pralka o prędkości wirowania 800 lub 1000 obr./min.
Opcje dodatkowe
Producenci prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych udogodnień, a niektóre z nich są dla nas szczególnie korzystne i mogą zaważyć na naszym wyborze. Opcje dodatkowe to np.
- specjalne programy dla małych dzieci i alergików, pozwalające całkowicie wypłukać detergenty, kurz czy inne alergeny z odzieży,
- programy usuwające całkowicie sierść naszych czworonożnych przyjaciół,
- programy do tkanin szczególnie delikatnych, jak np. jedwab czy wełna,
- dobrze już nam znane programy typu â??bez zagnieceń”.
Kolor
Na zakończenie, dla usatysfakcjonowania nawet najbardziej wymagającej pani domu, wybór koloru. Pralka przecież nie musi być biała. Poza popularnym kolorem srebrnym, dostępne bywają także modele czarne, a nawet krwistoczerwone, które będą stanowiły nie lada gratkę i zachęcą do kupna.
Jak widać, zakup AGD nie jest tak łatwym zagadnieniem, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Odpowiedni wybór zagwarantuje nam zadowolenie z użytkowania urządzenia i optymalizację kosztów związanych ze zużyciem wody i prądu. Pralka to zakup na wiele lat, nie oszczędzajmy więc na niej.
Autor artykułu: Artykuł przygotował serwisant AGD z Wrocławia - Arkadiusz Migas oferujący min. naprawę pralek: serwisagd.wroclaw.pl/oferta-naprawa-agd |
Komentarze
Prześlij komentarz