Działanie cukru na nasz organizm można rozpatrywać w dwojaki sposób. Z jednej strony dostarcza energii, niezbędnej dla funkcjonowania jednego z najważniejszych ludzkich organów, czyli mózgu. Z drugiej natomiast uzależnia, mechanizm jego działania jest podobny do tego, wywołanego przez używki – alkohol czy papierosy. Zerwanie z tym słodkim nałogiem nie jest łatwe, a analizy pokazują, że proces odzwyczajania od słodkiego smaku może trwać nawet 3 miesiące.
„Biała śmierć” czy „biały zabójca” to tylko kilka określeń dotyczących cukru. Nie bez powodu, ponieważ nadmierne jego spożycie przyczynia się do otyłości, wynikającej przede wszystkim z dostarczenia nadmiaru tzw. pustych kalorii. Badania pokazują, że niemal każdy rodzaj żywności jest wzbogacany cukrem, albo w gotowej jego postaci, albo w formie syropu glukozowo-fruktozowego. Najwięcej zawierają go oczywiście słodycze i podobne wyroby cukiernicze. Odzwyczajenie się od tych produktów nie jest łatwe, dlatego alternatywą dla sklepowych artykułów mogą być domowe, zdrowsze słodycze, stworzone na bazie zamienników.
Czym można zastąpić tę „słodką truciznę”?

Jak widać, istnieje bardzo dużo możliwości, jak przy wykorzystaniu zamienników również cieszyć się słodkim smakiem potraw czy napoju. Niemniej jednak ilość dostarczanych kalorii będzie taka sama, bez względu na to czy będzie to cukier z owoców, miodu czy syropu. Planując nasz codzienny zbilansowany jadłospis kierujmy się zdrowym rozsądkiem, który zwraca uwagę na korzyści dla figury, a przede wszystkim dla zdrowia.
Dietmap - sprawdź zdrową dietę wspomagającą proces odchudzania.
Komentarze
Prześlij komentarz