Przejdź do głównej zawartości

Jak słodzić bez cukru?

Działanie cukru na nasz organizm można rozpatrywać w dwojaki sposób. Z jednej strony dostarcza energii, niezbędnej dla funkcjonowania jednego z najważniejszych ludzkich organów, czyli mózgu.  Z drugiej natomiast uzależnia, mechanizm jego działania jest podobny do tego, wywołanego przez używki – alkohol czy papierosy. Zerwanie z tym słodkim nałogiem nie jest łatwe, a analizy pokazują, że proces odzwyczajania od słodkiego smaku może trwać nawet 3 miesiące.






„Biała śmierć” czy „biały zabójca” to tylko kilka określeń dotyczących cukru. Nie bez powodu, ponieważ nadmierne jego spożycie przyczynia się do otyłości, wynikającej przede wszystkim z dostarczenia nadmiaru tzw. pustych kalorii. Badania pokazują, że niemal każdy rodzaj żywności jest wzbogacany cukrem, albo w gotowej jego postaci, albo w formie syropu glukozowo-fruktozowego. Najwięcej zawierają go oczywiście słodycze i podobne wyroby cukiernicze. Odzwyczajenie się od tych produktów nie jest łatwe, dlatego alternatywą dla sklepowych artykułów mogą być domowe, zdrowsze słodycze, stworzone na bazie zamienników.

 Czym można zastąpić tę „słodką truciznę”?


Pierwsze, co wpada nam do głowy to miód. Ta produkowana przez pszczoły bursztynowa emulsja zawiera, co prawda więcej kalorii niż biały cukier, ale w zamian za to jest bogata cenne witaminy i składniki mineralne. Działa przeciwzapalnie i wykrztuśnie, dlatego jego dodatek do herbaty z cytryną może pomóc w walce z przeziębieniem. Na kolejnym miejscu pojawia się cukier trzcinowy i cukier brzozowy. Ten ostatni, zwany również ksylitolem, jest pochodzenia naturalnego i zawiera mniej kalorii niż ten biały. Wśród naturalnych zamienników pojawia się również stewia, która używana w medycynie, jako środek wzmacniający i bakteriobójczy, ponadto zawiera witaminy z grypy B a także magnez czy cynk. Dodatkowo jest praktycznie pozbawiona kalorii, a w porównaniu do cukru - nawet 200 razy słodsza. Jako substytut można również potraktować wszelkiego rodzaju syropy, takie jak daktylowy czy klonowy, który używany jest, jako polewa do klasycznych, amerykańskich naleśników. Syrop z agawy to również słodzący środek, a jego główną zaletą jest to, że ma bardzo niski indeks glikemiczny, dlatego jest świetną alternatywą dla chorujących na cukrzycę. Oprócz tego nie zapominajmy również o świeżych i suszonych owocach, które w naturalnie słodki sposób, oprócz minerałów i witamin dostarczą cennego błonnika.

Jak widać, istnieje bardzo dużo możliwości, jak przy wykorzystaniu zamienników również cieszyć się słodkim smakiem potraw czy napoju. Niemniej jednak ilość dostarczanych kalorii będzie taka sama, bez względu na to czy będzie to cukier z owoców, miodu czy syropu. Planując nasz codzienny zbilansowany jadłospis kierujmy się zdrowym rozsądkiem, który zwraca uwagę na korzyści dla figury, a przede wszystkim dla zdrowia.
Dietmap - sprawdź zdrową dietę wspomagającą proces odchudzania.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

W jaki sposób skutecznie poradzić sobie ze wzdęciami brzucha?

Osoby cierpiące na nadwrażliwość jelit, u których zaburzone zostało prawidłowe funkcjonowanie mięśni ściany brzucha, powinny jak najszybciej udać się do swojego lekarza rodzinnego na konsultacje medyczną. Zwiększona ilość objętości powietrza w jelitach powoduje nieprzyjemne w skutkach doznania u każdej osoby, która boryka się z tym problemem zdrowotnym. Wzdęty brzuch może powodować skurcze jelit, wywoływać duszności, a także być przyczyną bólu w klatce piersiowej. Może to być także powód nadmiernego wydzielania gazów. Nie należy więc zwlekać z tym problemem i jak najszybciej poprosić o pomoc specjalisty.

Wybieramy najlepszą pralkę

Producenci AGD zasypują nas codziennie setkami reklam swoich produktów, kusząc coraz to niższymi ich cenami. Jak mądrze wybrać pralkę? Czym kierować się, aby nie żałować swojej decyzji?

10 etykiet na ogórki i przegląd słoików