Przejdź do głównej zawartości

Naturalne sposoby na nadmierny stres

Nasze życie wciąż nabiera tempa, co powoduje, że człowiek coraz częściej narażony jest na stres. Z założenia jest to stan fizjologiczny, który ma pomóc organizmowi ludzkiemu w radzeniu sobie z trudnościami. Jednakże, jeśli jest się narażonym na nadmierny lub długotrwały stres, może nastąpić znaczne pogorszenie jakości życia. Stres może prowadzić również do poważnych chorób.


Czym jest stres?

Stres to naturalny proces fizjologiczny, który pomaga organizmowi ludzkiemu przystosować się do zmian w otoczeniu. Dochodzi wówczas do wydzielania przez organizm hormonów (adrenaliny i noradrenaliny), które powodują szybsze bicie serca, wzrost ciśnienia krwi i szybszy przepływ krwi.
Stres ma więc działanie aktywizujące, dopinguje człowieka do działania, zwiększa wydajność organizmu. Jednakże, gdy jest to proces długotrwały, może powodować zmęczenie oraz wiele dolegliwości, a nawet może być niebezpieczny dla zdrowia.

Jakie są skutki stresu?

Długotrwały stres może prowadzić w pierwszej kolejności do pogorszenia samopoczucia. Pojawiają się takie objawy somatyczne, jak bóle brzucha, bóle głowy, migreny, przygnębienie, rozdrażnienie, nadmierna potliwość czy trudności w zasypianiu. W dalszej perspektywie może nastąpić pogorszenie stanu zdrowia.
Stres może prowadzić do zaburzeń funkcjonowania przewodu pokarmowego, wywołać zaostrzenie choroby wrzodowej lub pojawienie się zespołu jelita nadwrażliwego. Ma ogromny wpływ na układ krążenia – może prowadzić do nadciśnienia, arytmii, choroby wieńcowej, a nawet być przyczyną wystąpienia zawału mięśnia sercowego.
Długotrwały stres ma wreszcie bardzo negatywne skutki dla zdrowia psychicznego – obok problemów ze snem najczęstszymi objawami są trudności w koncentracji czy chwiejność nastroju, a nawet mogą wystąpić stany depresyjne.

Jak radzić sobie ze stresem?

Najprostszym sposobem walki ze stresem jest unikanie sytuacji stresujących. Wiadomo jednak, że nie zawsze jest to możliwe. Dobrze więc jest zmienić nieco swoją filozofię życiową, podchodzić do życia z większym dystansem, nauczyć się odpoczywać oraz zastosować magnez na stres, ponieważ to właśnie on ma nieoceniony wpływ łagodzący i wspomagający organizm.
W walce ze stresem ważną rolę odgrywa relaks – a więc spacery, aktywność fizyczna (zwłaszcza na świeżym powietrzu), stosowanie różnych technik relaksacyjnych, odprężające kąpiele z olejkami eterycznymi, aromaterapia.
Pomocne będą również: medytacja, joga, muzykoterapia czy masaże relaksacyjne. Warto również sięgnąć do zdobyczy ziołolecznictwa. Na uspokojenie polecane są zwłaszcza takie zioła, jak melisa, lawenda, korzeń kozłka lekarskiego (waleriana), szyszka chmielu czy passiflora (ziele męczennicy).

Ogromna rola magnezu

Magnez to podstawowy minerał biorący udział w wielu procesach życiowych, m.in. odgrywa ważną rolę w leczeniu bezsenności wywołanej działaniem stresu. Hamuje on uwalnianie adrenaliny i noradrenaliny, zatem niedobór magnezu znacznie zwiększa podatność człowieka na stres.
Z kolei stres powoduje zwiększone zapotrzebowanie na magnez. Dobrze jest suplementować dietę preparatami, zawierającymi magnez w połączeniu z witaminą B6. Warto nie tylko wzbogacić dietę w ten pierwiastek, ale również pić dużo wody mineralnej (najlepiej o zawartości magnezu minimum 50 mg na litr).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

W jaki sposób skutecznie poradzić sobie ze wzdęciami brzucha?

Osoby cierpiące na nadwrażliwość jelit, u których zaburzone zostało prawidłowe funkcjonowanie mięśni ściany brzucha, powinny jak najszybciej udać się do swojego lekarza rodzinnego na konsultacje medyczną. Zwiększona ilość objętości powietrza w jelitach powoduje nieprzyjemne w skutkach doznania u każdej osoby, która boryka się z tym problemem zdrowotnym. Wzdęty brzuch może powodować skurcze jelit, wywoływać duszności, a także być przyczyną bólu w klatce piersiowej. Może to być także powód nadmiernego wydzielania gazów. Nie należy więc zwlekać z tym problemem i jak najszybciej poprosić o pomoc specjalisty.

Wybieramy najlepszą pralkę

Producenci AGD zasypują nas codziennie setkami reklam swoich produktów, kusząc coraz to niższymi ich cenami. Jak mądrze wybrać pralkę? Czym kierować się, aby nie żałować swojej decyzji?

10 etykiet na ogórki i przegląd słoików