Przejdź do głównej zawartości

Kto powinien wybrać trening medyczny

Osoby po urazach i kontuzjach spowodowanych wypadkami, aby powrócić do sprawności fizycznej, standardowo muszą przejść rehabilitację. Ma ona na celu zniwelowanie bólu i przywrócenie sprawności mięśni i stawów. Jednak praktyka pokazuje, że rehabilitacja nie zawsze wystarcza.





Bardzo częstą praktyką jest udawanie się prosto z gabinetu fizjoterapeuty do fitness klubu, by kontynuować na własną rękę proces powrotu do pełnej sprawności fizycznej? Efekt? Niestety często taka decyzja kończy się kontuzją i całkowitym zaprzepaszczeniem tego, co udało się uzyskać podczas rehabilitacji. Okazuje się, że na rynku usług prozdrowotnych istnieje swoista luka. W tę lukę idealnie wpasowuje się trening medyczny.

Trening medyczny to pośrednia forma aktywności fizycznej, coś więcej niż rehabilitacja, jednak mniej niż fitness bądź siłownia. Można go określić jako bardziej zaawansowaną kontynuację rehabilitacji. Powinny go wziąć pod uwagę także osoby, które nigdy nie ćwiczyły oraz ludzie starsi. Szczególnie dla tych ostatnich trening medyczny to świetna profilaktyka w walce z coraz mniej sprawnymi stawami i mięśniami odmawiającymi posłuszeństwa. Ludzie starsi często nie podejmują uprawiania sportu właśnie dlatego, że nie znajdują odpowiedniej dla siebie oferty. Nawet tak popularny wśród emerytów nordic walking nie jest odpowiedni dla wszystkich. Tymczasem oferta klubów fitness zdawała się zapominać o ludziach w jesieni życia. Trening medyczny to odpowiedź także na ich potrzeby.

Osobną grupę chętnych i potrzebujących treningu medycznego stanowią sportowcy. Wydawać by się mogło, że ta grupa ludzi regeneruje się stosunkowo szybko, jednak tylko oni wiedzą, jak wiele wysiłku potrzeba, by w krótkim czasie odzyskać pełną sprawność. I znów pojawia się ten sam problem – świetnie wyposażony gabinet fizjoterapeutyczny jest w stanie wykonać tylko połowę zadania. Gdy na siłownię i normalny trening jest jeszcze za wcześnie, a fizjoterapeuta w swoim gabinecie nie jest w stanie więcej zdziałać, pora na trening medyczny. Tylko ludzie parający się zawodowo sportem wiedzą, że długa przerwa w treningu może w skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do zakończenia kariery. Potrzeba pracy nie tylko samego sportowca, ale i wielu ludzi, aby przywrócić go do pełni sił i sprawności.

Na czym polega trening medyczny? To forma przejściowa rehabilitacji i treningu siłowego. Skupia się na uzyskaniu pełnej sprawności ruchowej mięśni i stawów oraz na koordynacji w czasie ruchu. Trening medyczny jest treningiem indywidualnym, jednak nie można mylić go z treningiem personalnym. Zasadnicza różnica jest taka, że trening personalny prowadzi trener fitness, natomiast trening medyczny fizjoterapeuta. Zakłada się, że ludzie potrzebujący treningu medycznego nie są w pełni sprawni ruchowo i potrzeba tu fachowca, który wychwyci najdrobniejsze nieprawidłowości zarówno w wykonywaniu ćwiczeń, jak i działaniu układu stawowo-mięśniowego.
Efektem treningu medycznego jest poprawa funkcjonowania stawów, poprawa wytrzymałości, koordynacji i siły, zmniejszenie dolegliwości bólowych, zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej, nauka funkcjonowania po utracie określonych funkcji organizmu (po wylewach, udarach, amputacjach). Trening medyczny zalecany jest nie tylko osobom potrzebującym standardowej rehabilitacji i treningu rozruchowego, ale także przy wybranych chorobach neurologicznych, w profilaktyce osteoporozy. Także osoby z endoprotezą stawu biodrowego lub kolanowego powinny skorzystać z dobroczynnego działania treningu medycznego.

Aby trening medyczny odnosił skutki, powinien być prowadzony regularnie. Zaleca się ćwiczenie przynajmniej dwa razy w tygodniu.
Po więcej informacji na temat treningu medycznego zapraszamy na www.niku.pl.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

W jaki sposób skutecznie poradzić sobie ze wzdęciami brzucha?

Osoby cierpiące na nadwrażliwość jelit, u których zaburzone zostało prawidłowe funkcjonowanie mięśni ściany brzucha, powinny jak najszybciej udać się do swojego lekarza rodzinnego na konsultacje medyczną. Zwiększona ilość objętości powietrza w jelitach powoduje nieprzyjemne w skutkach doznania u każdej osoby, która boryka się z tym problemem zdrowotnym. Wzdęty brzuch może powodować skurcze jelit, wywoływać duszności, a także być przyczyną bólu w klatce piersiowej. Może to być także powód nadmiernego wydzielania gazów. Nie należy więc zwlekać z tym problemem i jak najszybciej poprosić o pomoc specjalisty.

Wybieramy najlepszą pralkę

Producenci AGD zasypują nas codziennie setkami reklam swoich produktów, kusząc coraz to niższymi ich cenami. Jak mądrze wybrać pralkę? Czym kierować się, aby nie żałować swojej decyzji?

10 etykiet na ogórki i przegląd słoików