Chociaż katar jest bardziej denerwujący, niż szkodliwy, to jednak nie przyczynia się do poprawy samopoczucia w okresie jesienno-zimowym. Jak się go pozbyć szybko i skutecznie?
Skąd się bierze katar?
Najczęstszą przyczyną pojawienia się kataru w miesiącach jesiennych i zimowych, jest zmiana pogody – przede wszystkim temperatury i wilgotności powietrza, co niekorzystnie wpływa na błonę śluzową nosa, wywołując katar lub problemy ze swobodnym oddychaniem. Jej prawidłowemu funkcjonowaniu nie sprzyja także sezon grzewczy, powodujący nadmierne wysuszanie śluzówki. Częstą przyczyną kataru jest również infekcja wirusowa, przeziębienie lub grypa. Co prawda znika on w tym przypadku po kilku tygodniach, ale czy naprawdę trzeba się z nim męczyć tak długo?
Jak skutecznie i szybko zwalczyć katar?
Wydmuchiwanie. Regularne i delikatne wydmuchiwanie nosa uwalnia go od drażniących substancji i zalegającej w nim wydzieliny. Pamiętaj zatem, by chusteczki higieniczne mieć zawsze przy sobie i korzystać z nich bez skrępowania.
Nawilżanie. Jeśli możesz, ustaw w pokoju lub w swoim miejscu pracy nawilżacz powietrza. Pomoże on zachować równowagę błony śluzowej Twojego nosa, narażoną na przesuszenie spowodowane ogrzewaniem pomieszczeń. Możesz także wdychać ciepłą parę, kiedy bierzesz poranny prysznic lub wieczorną kąpiel. To rozluźni zalegający w nosie śluz i uwolni Cię od problemów ze swobodnym oddychaniem.
Nawadnianie. Pij dużo płynów, w szczególności wody i soków. Unikaj alkoholu i napojów zawierających kofeinę, ponieważ mogą nasilić katar i dyskomfort z nim związany.
Aerozole i krople do nosa. Obkurczają błonę śluzową, zmniejszają jej przekrwienie, powodując zmniejszenie kataru. Uważaj jednak, by nie stosować ich dłużej, niż klika dni, ponieważ mogą nadmiernie przesuszyć śluzówkę. Najlepiej wybieraj te preparaty, które zawierają dodatkowy składnik nawilżający. Trzeba również zapoznać się z treścią ulotki, żeby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do użycia danego aerozolu (zobacz produkty w aptece Cefarm24).
Sztyfty, plasterki. Możesz używać ich zamiast aerozoli czy kropli. Zawierają wkład nasączony olejkami eterycznymi o działaniu pielęgnacyjnym, odświeżającym i ułatwiającym oddychanie.
Najlepszym sposobem na pozbycie się kataru jest jednak profilaktyka. Ubieraj się ciepło, najlepiej „na cebulkę”, dzięki czemu szybko dostosujesz garderobę do zmieniających się warunków klimatycznych i zrzucisz to, co niepotrzebnie Cię przegrzewa po przyjściu do biura lub do domu. Chroń organizm przed infekcjami, podnosząc jego odporność. W tym celu wzbogać jadłospis o owoce i warzywa zawierające witaminę C oraz produkty pochodzenia zwierzęcego, bogate w żelazo. Możesz również wspomóc się suplementacją. Jeśli jednak mimo wszelkich starań katar zagości w Twoim nosie – zastosuj powyższe wskazówki, które skutecznie pomogą Ci go zwalczyć.
Komentarze
Prześlij komentarz